Pięć najładniejszych czeskich zamków
PAŁAC W LEDNICACH
Piękny, neogotycki pałac w kolorze piasku przeszedł przynajmniej trzy wielkie przebudowy, dostosowując się do stylu epoki. Obecny kształt zawdzięcza modernizacji z XIX wieku. Wokół rozciągają się ogrody i park, w którym stoi 60-metrowy minaret (dziś punkt widokowy). Rezydencja jest częścią pałacowego kompleksu należącego do Liechtensteinów (druga posiadłość leży w pobliskich Valticach). W latach 90. została wpisana na listę UNESCO.
ZAMEK W CZESKIM KRUMLOVIE
To drugi największy zamek w Czechach. Jest w całości udostępniony zwiedzającym. W środku zachował się wystrój z XVI, XVIII i XIX wieku. Na zewnątrz warto zwiedzić ogród i jeden z najlepiej zachowanych w Europie teatrów barokowych. W latach 90. zamek został wpisany na listę zabytków UNESCO.
PAŁAC HLUBOKA
Początkowo był siedzibą czeskich królów. W XVI wieku trafił w ręce prywatne i odtąd zaczął częściej zmieniać właścicieli. Jednym z nich był Ferdynand Habsburg. Razem z lokatorami zmieniał się kształt pałacu. Obecny pochodzi z XIX wieku i jest owocem inspiracji księcia Jana Adolfa II zamkiem królewskim w Windsorze.
ZAMEK KARLSTEJN
Godzinę drogi konno od Pragi (30 km) król Karol IV zbudował w 1348 roku jeden z najpiękniejszych zamków w Czechach. W Karlstejn przechowywano klejnoty królewskie i relikwie, tutaj też odbywały się ważne narady polityczne. Najważniejszym pomieszczeniem jest Kaplica św. Krzyża, częściowo pokryta malowidłami z XIV wieku.Przed przyjazdem lepiej się upewnić, czy zamek jest otwarty - często pełni rolę planu filmowego.
PAŁAC W KROMIERYŻU
Odrestaurowany renesansowy pałac arcybiskupi z XVI w. (wcześniej istniał w tym miejscu zamek) nie robi takiego wrażenia, jak otaczające go ogrody. Arcybiskupi przeznaczyli olbrzymie sumy pieniędzy na projekty najlepszych architektów i inżynierów . Przy pałacu zachował się barokowy Ogród Kwiatowy i XIX-wieczny park krajobrazowy. W tym pierwszym znajduje się widoczna na zdjęciu biała rotunda z XVII wieku oraz ponad 200-metrowa kolumnada z usytuowanymi we wnękach rzeźbami nawiązującymi do greckiej mitologii.
Komentarze
Prześlij komentarz